این پرنده فروش ها !

امیدوارم به کسی بر نخورد، اما شخصا عقیده دارم بعد از صنف محترم قضات، اولین صنفی که وارد جهنم می شوند، پرنده فروش ها هستند.
بعضی از اعضای این صنف ، فروشنده های بسیار بی انصاف و دغل بازی هستند که تنها هدفشان فروش پرندگان و حیوانات شان، به هر قیمتی است.

بخاطر علاقه ام به حیوانات، سالهاست با این صنف زحمت کش داد و ستد کرده ام.
با بسیاری دم خور بوده ام، خیلی کم پیش آمده یکی شان را ببینم که با انصاف و دلسوز باشد. از حق نباید گذشت، در هر قشری خوب و بد وجود دارد، ولی از شانس بد من، تنها بخش دغل بازش به ما رسیده.مانند یخ فروشی رفتار میکنند که اگر یخ را نفروشد یخ خود به خود تمام می شود.

مثلا برایشان اصلا اهمیتی ندارد وقتی کودکی وارد مغازه می شود و یک جفت پرنده یا یک جفت خرگوش می خرد، حتما حیوان سالم را به او بفروشند تا چند روز بعد حیوان جلوی چشم های مشتاق کودک جان ندهد و روحیه کودک را به خاک و خون نکشد. یا اصلا توجهی نمی کنند که شاید وقتی نوجوانی حیوانی از آنها می خرد، ممکن است برای خرید آن حیوان چند هفته پول غذایش را پس انداز کرده باشد و با از دست رفتن یا معیوب بودن حیوانات خریده شده تمام امید آن نوجوان نا امید شود.

چند مورد از تجاربم را در زیر مینویسم تا این یادداشت برایتان ملموس تر شود.

فروش کبوتر

یکبار بنابر شرایطی مجبور شدم تمام کبوترهایم را بفروشم، کبوترهایی که بعنوان زینتی در خانه نگه میداشتم و مانند چشمم از آنها نگهداری میکردم.
پرنده فروش با کلی منت گذاشتن و توی سر مال زدن هر کدام را به قیمت سه هزار تومان از من خریداری کرد، فردایش یکی از دوستانی که آنجا حضور داشت به من گفت همان شب هر کدام از آن کبوترها را به قیمت دوازده هزار تومن به مشتری ها میفروخت!

کاری به شرعی و غیر شرعی ندارم! اما مگر سود خرید و فروش در بازار چقدر است؟ هزینه غذای یک پرنده چقدر است؟ هزینه نگهداری چطور؟ مگر یک کبوتر غیر از گندم موز و انار ساوه میخورد که اینگونه هزینه نگهداری یه پرنده، پای خریدار حساب می شود؟  چگونه پرنده ای در هنگام فروش به چهار برابر قیمت خرید فروخته می شود؟

خرید جوجه عروس

روزی دنبال خریدن جوجه عروسی با طرحی خاص بودم، مانند همین تصویری که در بالای نوشته مشاهده می کنید.
بسیاری از کوچه پس کوچه ها را زیر پا گذاشتم و در پرنده فروشی های مختلف دنبالش گذشتم.

و همچنین بخوانید :   شنای پاییزی

فقط در یک جا پرنده هایی شبیه به آنچه که میخواستم پیدا کردم. اما رنگشان بسیار بی رنگ و رو تر و روشنتر از چیزی بود که انتظار داشتم، علاوه بر ان من دنبال جوجه یکماهه بودم که خودم تربیتش کنم و فروشنده جوجه های هشت ماهه داشت که تقریبا تربیت ناپذیرند.
با اینکه کاملا خواسته ام را به پرنده فروش توضیح دادم اما فروشنده تمام زور و حیله خود را به کار برده بود که پرنده های هشت ماهه را به من بفروشد.

آن روزها من یک جوجه عروس تقریبا بالغ نر در خانه داشتم، وقتی به فروشنده گفتم : من یک طوطی بالغ در منزل دارم و دنیال یک جوجه کوچک هستم تا دستی اش کنم.
فروشنده وقتی دید نمی تواند طوطی هایش را به عنوان جوجه به من بفروشد، در حرکتی غیر قابل پیش بینی، حرف خود را عوض کرده و گفت : اینها تقریبا بالغ هستند، یکی از اینها را ببر با طوطی خود نگهداری کن و بچه اش را دست آموز کن!

نکته : برای گرفتن جوجه از یه جفت طوطی عروس هلندی، تقریبا باید یک الی دو سال صبر کرد، در این بین شروط زیادی برای گرفتن جوجه سالم در کار است مانند اینکه :
– آیا همدیگر را بعنوان جفت بپذیرند یا نه!
– آیا بعد از جفت گیری تخم بگذارند یا نه!
– آیا تخمشان سالم باشد یا نه!
– آیا میتوانند جوجه ای که به دنیا می آید را بزرگ کنند یا نه!
و در نهایت آیا آن جوجه به دنیا امده شبیه آن چیزی می شود که من دلم می خواهد یا نه!

فروشنده وقتی دید راغب به خرید جوجه های مازاد مغازه اش نیستم برای راضی کردنم از نکان انحرافی استفاده میکرد، مثلا یکبار گفت اینا نهایتا هجده نوزده روزه بچه دار میشوند، زمان زیادی نیست!

معنی نهفته حرفش این بود که از وقتی تخم میگذارند، تا وقتی جوجه سر از تخم در می آورد همینقدر طول میشکد. و هیچ اشاره ای هم به مورادی که در بالا ذکر کردم نکرد. در عوض حرفش را با لحنی بیان کرد که فرض کنم، هنوز پرنده را به خانه نرسانده جفت میخورند و کله سحر تخم هم میگذارند و رویش می نشینند و چند روز بعد جوجه می شود.

جفت طوطی

شاید فکر کنید فقط آقایانی که به اصطلاح بازاری هستند این گونه رفتار می کنند؛ خاطره ای هم تعریف می کنم از خانمی که پرورش دهنده طوطی بود و بازاری هم نبود. از آنجایی که خرید پرنده از خانه دار (به دلیل کمتر قرار گرفتن در شرایط بیماری، و همچنین مطمئن بودن پرورش دهنده از جنسیت و سلامت پرنده خود) بسیار بهتر از خرید از مغازه است.  بوسیله یکی از نرم افزارهای آگهی اینترنتی ایشان را پیدا کردیم و سفارش خرید یک جفت طوطی سالم و سرحال را به ایشان دادیم، که در آینده از این جفت جوجه کشی کنیم.

و همچنین بخوانید :   ماچ

در موعد مقرر، طوطی ها را از ایشان تحویل گرفتیم، کلی عکس هم از جوجه های سابق این پرنده ها و تخم هایی که گذاشته بودند و همچنین عکسهای دونفره ای که پرنده ها عاشقانه در لانه با یکدیگر داشتند نشانمان دادند و در پناه خداوند متواری شدند.

اینکه مدتی بعد از خرید پرنده استرس بگیرد و نخواند و روال عادی زندگی را سپری نکند چیزی عادی است، بعد از چند ماه که از نگهداری پرنده ها گذشت دیدیم انگار قرار نیست کلا به روال عادی برگردند، پرنده ها را به شخصی مطمئن نشان دادیم و به ما اطمینان داد که جفت پرنده ها ماده هستند و قرار نیست جوجه ای از این جفت به وجود بیاید.

کار که برای رضای خدا نباشد

نمی گویم برای رضای خدا کار کنید (که اگر بکنید به نفع شماست) اما فروشنده باید انصاف داشته باشد، اخلاق را در نظر داشته باشد، معنی نان حلال برای خانواده اش را بفهمد.
شخصی که پرنده بالغ را جای جوجه به مردم قالب میکند، پرنده ای که از نظر سن و رنگ و خصوصیات حتی نزدیک موردی که من در نظر داشتم نبود را با چه توجیحی میخواست به من بفروشد؟ با قیمتی معادل یک و برابر و نیم ؟
همین مثال را می توانید به دیگر پرندگان و حیوانات هم تعمیم دهید.

یا خانمی که یک جفت پرنده ماده را بجای یک جفت کامل به مشتری میفروشد، چگونه انتظار برکت مال و رزق بیشتری از خداوند دارد؟ وقتی به کار خود فکر می کند آیا احساس افتخار نیز می کند؟ چگونه پیروزمندانه سر مشتری ای بی اطلاع را کلاه گذاشتم؟

چرا باید برای حرص ِ کسب درآمد یک پرنده فروش، خریداران بسیاری که اطلاع چندانی ندارند و گول حرفهای مشاوره مانند پرنده فروش را میخورند، ضرر ببینند؟

مشاوره یک پرنده فروش

عموما پرنده فروش ها، بخاطر نداشتن حوصله جواب سرراستی به سوالات نمی دهند. و پاسخ اکثر سوالتشان بله است.
این پرنده سالم است؟ بله بله ! روزی دوبار واکسن می زنیم.
نژادش خوب است ؟ بله بله ! همین یکی از همین نژاد مانده.
حرف هم میزند؟ بله بله! ده پانزده کلمه حرف میزند اما فعلا خسته است.
سلامت و سرحال هست ؟ بله بله! قفس نوردی می کند.
میشود تنها نگهداری کرد ؟ بله بله ! خصوصیت اصلی این بزرگوار خو کردن به تنهایی است.
جفت هم میخورد؟ بله بله ! کاملا آماده جفتگیری است، تمام طول روز برای یافتن جفت آواز عاشقانه میخواند.
و …

و همچنین بخوانید :   قو

پرنده فروش های آنلاین

بعد از رواج برنامه های آنلاین، مثل دیوار و شیپور و سایتهای آگهی، خیلی از پرورش دهندگان پرنده، بدون دست داشتن واسطه ها اقدام به فروش حیوانات خود می کنند. در این برنامه ها می شود حیوانات خوب و سرحالی را به قیمت خوب و در شرایط خوبی تهیه کرد. اما حواستان باشد که قبل از خرید پرنده یا هر نوع حیوانی از سلامت کامل حیوان و همچنین اطلاعات دقیقی مانند سن و جنسیت حیوان، نهایت دقت را به خرج دهید تا بعدا پیشمان نشوید.

درست است که اسم پرنده فروش ها بد در رفته، اما حرص پرنده فروش و غیر پرنده فروش نمی شناسد.

در نهایت

از دوستانی که پرنده فروش هستند، اما انصاف را فدای سود جزئی پرنده نمی کنند، نهایت تشکر را دارم. قطعا خداوند روزی شما را پاک قرار داده و شما را لنگ خرج خانواده نخواهد گذاشت.

بعضی از دوستان پرنده فروش پا را از این هم فراتر گذاشته و علاوه بر فروش حیوانات سالم، در زمینه آموزش پرورش و نگهداری حیوانات، سایتها و وبلاگهایی را راه اندازی کرده اند و به مشکلات و پرسش های مختلف کاربران بصورت رایگان پاسخ می دهند. در بعضی سایتها مشاوره رایگان تلفنی هم ارائه داده بودم، خودم با یکی شان تماس گرفتم و توضیحات قابل قبولی به من داده شد.

 

توی مصاحبه ای شنیده بودم، فروشنده ای گفته بود : اگر مطمئن نباشم کسی میتواند از پرنده ای نگهداری کند پرنده را به اون نمی فروشم.
برای این نوع فروشنده ها آرزوی سلامتی دارم و انصافشان را برای همه فروشندگان آرزو میکنم.

تصویری که در ابتدای این نوشته مشاهده می کنید تصویر جوجه عروس گلباقالی یکماهه من است که اسمش گلپر است. در این سن کمی خنگ و خنده دار به نظر می رسید، اما هر چه بزرگتر شد جذاب تر و باهوش تر شده و بیشتر به دل ما می نشست، شاید دلتان بخواهد عکس و فیلم بیشتری از گلپر مشاهده کنید، در زیر لینک اینستاگرامش را برای شما قرار داده ام.

www.instagram.com/golpar_bird

تابحال در منزل پرنده یا جانوری را نگه داشته اید؟ احتمالا تجربه مشابهی با فروشنده ها داشته اید، لطفا تجربه تان را با ما به اشتراک بگذارید.ارسال نظر